CS106A | Stanford-Koç Bilgisayar Bilimine ve Programlamaya Giriş

ENGLISH / TÜRKÇE

image1

Geçtiğimiz iki hafta boyunca Koç Üniversitesi’nde Stanford Üniversitesi’nden gelen eğitmenlerle birlikte Java ile kod yazmayı öğrendik. Ben öncesinde Java ile kod yazmış olduğum için başlardaki etkinlikler oldukça kolay gelse de bir kaç gün sonra verilen günlük ödevler zorlayıcı ve daha eğlenceli olmaya başladı.

CS106A’da Bir Gün

Günlük program boyunca her gün kahvaltımızı yaptıktan sonra Mühendislik Fakültesindeki Oditoryum’da sabah dersine gidiyorduk. Stanford’da da Bilgisayar Bilimine ve Programlamaya giriş dersini veren Chris Piech ile yaklaşık 2 saat süren bir dersten sonra kendi gruplarımıza göre laboratuvarlara dağılıyorduk. Laboratuvarlarda günlük görevlerimizin bir kısmını yaptıktan sonra 8-9 kişilik daha da küçük gruplara ayrılıp mentorlarımızla konuların üzerinden geçiyorduk.

IMG_7212.JPG
Grafikler denilince insanın aklına Frozen geliyor tabi ki…

Öğle yemeğinden sonra tekrar laboratuvarlara dönüp arada saat iki buçukta iki saatlik bir ara vermek suretiyle saat altıya kadar günlük görevlerimizi yapıyorduk. Bu görevleri bitirenler için ya bir challenge ya da yaratıcı proje oluyordu genelde. Altı buçuktan sonra ise yurtlara dönüp dinlenmek veya bitiremediğiniz ödevleri bitirmek için review session’lara gitmek ise sizin elinizdeydi.

Java’ya giriş

10 oldukça yoğun gün boyunca hemen hemen her gün Java’nın ayrı bir yönünü öğrenmek ve üzerinde çalışma fırsatı bulduk. İlk gün Karel adındaki küçük robot ile loop’ların ve komutların mantığını öğrenerek başlayıp, ileriki günlerde komut satırı, grafikler, array’ler ve event’ler gibi programlamanın daha bir sürü kısmını öğrendik.

IMG_7227

IMG_7228.JPG
İki tür insan vardır: Sabahları enerjik olanlar ve olmayanlar

Kahoot ile tüm oditoryum olarak küçük bir yarışma yaptık ve ilk haftanın sonunda tüm öğrendiklerimizi kullanarak Breakout adındaki Brick Breaker’a benzeyen oyunumuzu yazmaya başladık. İkinci hafta ise Breakout’u bitirip final projemizi yaptık ve sertifikalarımızı aldık! Oldukça eğlenceli ve yoğun bir programdı CS106A, her şeyden öte Java’ya aşina olsanız da sıfırdan da başlasanız dolu dolu bir 10 gün olacağına yüzde yüz eminim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s