Django Girls Workshop Mart’16

ENGLISH

Uzun zamandır beklediğim gün sonunda geldi ve bu sabah saat 8.30 civarında İstanbul’da düzenlenen 2. Django Girls Workshop’u için Hipo’da toplandık. Django Girls kadınları programlamaya teşvik etmek amacıyla günlük workshoplar düzenlemeye yardımcı olan bir organizasyon. 2014 yılından beri 58 ülke ve 136 şehirde 172’nin üzerinde etkinlik düzenleyerek 4000’den fazla kadına ulaşmışlar! Herkes birbiriyle tanıştıktan ve kahvaltısını yaptıktan sonra ekiplerimizle yukarıya çıktık ve mentorlarımız eşliğinde tutorial’i takip ederek kendi websitemizi oluşturmaya başladık!

25814263331_b73cd931ab_h
SPOILER: Error almanız neredeyse kaçınılmaz.

django girls over the world

Django Girls’ün önceden hazırlamış olduğu bir tutorial’ı mentorlar eşliğinde tamamlıyoruz ve bir yandan Python ve Python üzerinde çalışan Django framework’üne giriş yapıyoruz. Workshop’a katılanların büyük çoğunluğu daha öncesinde de kod yazdıkları için hızlıca ilerleseler de tutorial yeni başlayanlar için de programlamayla ilgili gerekli temeli veriyor. Tutorialda ilerledikçe HTML ve CSS de karşınıza çıksa da, kurcalayarak çözebileceğiniz oldukça basit bir seviyede oluyor. Bir gün içerisinde tüm adımları tamamlayıp  websitenizi internete yüklemek ve çalışır hale getirmek mümkün olsa da ortalama bir blogdaki özellikleri eklemeniz için evde yapacağınız küçük ödevler de var. Benim blogumun şimdiki hali şu şekilde ancak üzerinde değişiklikler yapmaya devam ediyorum :-).

Java ve HTML’in üzerine Python ve Django’yla çalışmak oldukça ilginç geldi. Python Java’nın aksine boşluklara ve tab’lere duyarlı olduğu için dağınık yazmaktan dolayı bir sürü errorla karşılaştım ve alışmak oldukça zaman aldı. Ayrıca şu ana kadar komut istemi ve github ile hiç haşır neşir olmamışken workshop sayesinde onları da yakından tanıma fırsatı buldum.

25811179221_6b5e62d97c_h
Elbette sadece çalışmadık, bol bol ara verip sohbet de ettik!

Django Girls’ün tutorial‘ı herkese açık, şehrinizde bir etkinlik yoksa veya katılmanız mümkün değilse evden kendi kendinize de tutorial’ı tamamlayabilirsiniz. Türkiye’deki bir sonraki workshop Eskişehir’de 9 Nisan’da gerçekleşecek. Başvurmak için kısa bir formu doldurmanız yeterli. Etkinliğin sponsoru Hipo hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz. buraya  Fotoğrafların kalanına Django Girls’ün Flickr’indan ulaşabilirsiniz!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s