Dünya Kadınlar Günü ve Okul Töreni

ENGLISH | TÜRKÇE

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 1857 yılında New York’ta kadın dokuma işçilerinin daha iyi çalışma koşulları talep etmesi, polisin saldırıları üzerine fabrikaya kilitlenmeleri ve daha sonra çıkan yangından kaçamamaları üzerine can vermelerinin üzerinden neredeyse 160 yıl geçmiş. Bu 160 yıl boyunca biz kadınlar yılmamışız, daha iyi çalışma koşulları diye yola çıkarak temel insan haklarımızı birer birer elde etmişiz. Batı ülkelerinde oy kullanma, eşit maaş, adaletin karşısında erkeklerle bir tutulmak gibi haklar günümüzde elde edilmişken, bazı doğu ülkelerinde ise hala binlerce kız daha bir kere bile kalem tutmadan önce çocuğunu kucağına alıyor. Bu da demektir ki hala alınacak çok yolumuz var ve bu duyarlılık sadece bugünle sınırlı kalmamalı.

foto003 (1).JPG

Farkındalık yaratmak adına Kadın Hakları Kulübü olarak bugün okulumuzda bir tören düzenledik ve günümüzde kadınların yaşadığı problemleri gözler önüne serdik. Kadına şiddetten tutun toplumdaki örnek kadın figürlerine kadar bir çok bakış açısından yaklaşarak öğrenci konuşmaları, tiyatro gösterileri, günün anlam ve önemine uygun şarkılarla bu konulara dikkat çektik. Konuşulacak, tartışılacak o kadar çok şey var ki, ancak ben konuşmamda son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Malala Yusufzay’a özellikle yer vermek istedim. Neden böyle bir karar verdiğimi eminim birazdan konuşmamı okuyunca siz de anlayacaksınız.

foto001-1

Hepimizin kadınlar günü kutlu olsun!

Malala Yusufzay daha 15 yaşındayken Taliban tarafından ölüm emri verildi. Henüz 15 yaşında bir kız, bir terör örgütünün hedefi olacak ne yapmış olabilir ki? Okula giderken serviste uğradığı saldırıda başından vurulan ve hayatta kalan Malala’yı bu kadere sürükleyen tek neden 11 yaşında başlattığı bir blog üzerinden Pakistan’daki kızların okula gitme hakkini savunmasıydı. Tanınmaya ve gittikçe daha geniş bir kitleye ulaşmaya başlayan Malala bu saldırıdan sonra 17 yaşında Nobel Barış Ödülü’nü alan en genç insan oldu ve kendi adına kurduğu fon ile Pakistan, Suriye ve Lübnan gibi ülkelerde yüzlerce kız çocuğunun eğitime ulaşmasını sağladı. 19 yaşına girmeden hayatı boyunca binlerce kişinin hayatını değiştirdi.

Pakistan’da ilköğretime gidebilmek için böyle mücadeleler verilse de, Türkiye’de de durum pek iç açıcı değil. 2015 yılında ilköğretimde kızlar ve erkekler neredeyse eşit sayıdayken, lise mezunlarında ve üniversite mezunlarında her 10 erkeğe 6 kadın düşerken, iş hayatına katılan kadın oranı %27,6’ya düştü ve her 10 üst düzey yöneticinin sadece 1 tanesi kadındı. CEO’ların ise sadece %2’si kadındı. İki tarafın da %50 / %50 başladığı eğitim hayatından iş hayatının basamaklarını tırmandıkça %98’e %2 gibi korkunç bir oranla karşı karşıya kalıyoruz.

foto007.JPG

Malala’nın mücadelesi hepimize örnek olmalı. Farkındalık yaratmak, toplumda bir değişiklik yaratmak için hiç de erken değil hatta geç bile kalıyoruz. Bu sene kadın hakları kulübünü kurarken tek umudum bu konuları gündeme getirmek ve bazı şeyleri değiştirebilmekti. Bazı şeyleri başarmış olsak da, daha önümüzde çok uzun bir yol ve aşılacak bir sürü engel var. Bu tören boyunca duyacağınız en ufak bilgi, hissedeceğiniz en ufak bir duygu veya içinizde uyanacak en ufak bir harekete geçme isteği bizim için yeter de artar. Bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar günü, tüm dünyada kadın ve erkek el ele, bilinçlenmek ve toplumumuzda var olan eşitsizliği yenebilmek için en doğru zaman.

foto011

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s